„Ez az emberiség szégyene” – kiakadt a belga király a gázai konfliktus miatt

Fülöp belga király bírálja az Európai Unió vezetőinek hallgatását, és a gázai válság azonnali lezárását sürgeti.

Az izraeli hadsereg előre figyelmeztette a helyieket a támadást megelőzően.
Izrael hétfőn kiterjesztette katonai műveleteit, beleértve egy szárazföldi offenzívát, a Gázai övezet középső részén található Deir al-Balah városában – írta meg a BBC.
Ez az első alkalom, hogy Izrael szárazföldi támadást indított a városban a 2023. október 7-i támadásokat követő 21 hónapos konfliktus során. Vasárnap az izraeli hadsereg figyelmeztetett a Hamász fegyveresei elleni küszöbönálló akcióra, és egy arab nyelvű X-posztban a hadsereg szóvivője felszólította a lakosokat, hogy hagyják el a területet.
Az izraeli hadsereg közleménye szerint
„intenzíven dolgozunk a terroristák felszámolásán és a terrorista infrastruktúra lebontásán, új területekre terjesztve ki tevékenységünket”,
és arra kérte a lakosságot, hogy biztonságuk érdekében azonnal utazzanak délre, Al-Mawasi felé.
Az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala (OCHA) szerint a vasárnapi tömeges kitelepítési parancs „újabb pusztító csapást” mért a Gázai övezetre. Becslések szerint 50 000-80 000 ember tartózkodott a területen a parancs kiadásakor, köztük körülbelül 30 000 menekült.
Izrael hétfőn csapásokat mért Jemen Hodeida nevű kikötőjére is, folytatva a húszi lázadók által ellenőrzött területek elleni támadásait. Ez a művelet egy korábbi, ebben a hónapban végrehajtott támadást követett, miközben a jemeni húszi lázadók – többször is rakéta- és dróntámadásokat hajtottak végre Izrael, illetve a térségben közlekedő teherhajók ellen.
Izrael védelmi minisztere, Israel Katz közleményében kijelentette, hogy a hadsereg „a húszi terrorszervezet terrorcélpontjait támadta Hodeida kikötőjében, és határozottan fellép minden olyan kísérlet ellen, amely a korábban megtámadott terrorista infrastruktúra helyreállítására irányul”. Hozzátette: „Jemen sorsa ugyanaz lesz, mint Teheráné”, utalva a közelmúltban Izrael és Irán között zajló, 12 napos konfliktusra, amely során Izrael iráni katonai és nukleáris létesítményeket, valamint a fővárosban található célpontokat támadott.
Mindeközben az ENSZ élelmiszer-ügynöksége, a World Food Program (WFP) azzal vádolta Izraelt, hogy harckocsikkal és mesterlövészekkel tüzet nyitott élelmiszersegélyért sorban álló palesztinokra Gáza északi részén. A WFP elítélte az állítólagos erőszakot, közölve, hogy „amikor a konvoj megközelítette a területet, a környező tömeg izraeli harckocsik, mesterlövészek és más lőfegyverek tüzébe került”. A WFP állítása szerint az incidens „számtalan életet” követelt, és sokan szenvedtek életveszélyes sérüléseket. „Ezek az emberek csupán élelemhez próbáltak jutni, hogy éhező családjaikat etessék” – hangsúlyozta a WFP, kiemelve a humanitárius műveletek egyre veszélyesebb körülményeit Gázában.
A Gázai Egészségügyi Minisztérium szerint az incidensben legalább 80 ember vesztette életét. Az izraeli hadsereg azt közölte, hogy csupán figyelmeztető lövéseket adott le „egy közvetlen fenyegetés elhárítására”, és vitatta, hogy 80 ember életét vesztette volna a történtek során.
Nyitókép forrása: Jack GUEZ / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Fülöp belga király bírálja az Európai Unió vezetőinek hallgatását, és a gázai válság azonnali lezárását sürgeti.
***